سلامی از مریخ

در سال ۱۹۴۲، کریستوف کلمب امریکا را کشف کرد. کمتر از ۵۰۰سال بعد، آمریکا تبدیل به یک مقصد توریستی برای افراد ثروتمند از هر قسمت جهان شد.به مانند غرب وحشی، ما میتوانیم مریخ را به عنوان یک مقصد توریستی برای دیدن و تجربه ی مردم تصور کنیم. ناسا و اسپیس ایکس در حال حاضر بر روی این پروژه کار میکنند و اگر مشکلی پیش نیاید، در کمتر از ۵۰سال، بشر میتواند بر روی مریخ قدم بگذارد.

دنیاهای ناشناخته خیلی دورتر از زمین هستند و اکثر کاوشگرهای معروف ما روبات ها هستند که بر روی سطح پیمایش می کنند و در جستجوی دلایل و اطلاعاتی درباره گذشته ماه هستند.

من همیشه در شگفت بودم، چه چیزی می تواند شبیه به کشف یک دنیای کاملا متفاوت و عاری از زندگی باشد، فضایی پر از مناظر بکر برای عکاسی و برای اولین بار مثل حسی که آنسل آدامز در زمان های دور داشت.بنابراین این ایده به ذهنم رسید که  این پروژه را در جهت بررسی و کشف این فضا آغاز کنم.

ولی این پروژه در مورد رفتار ما در برابر مناظر و چگونگی خلق و ثبت تصاویر که  زندگی شخصیمان را با همه ی دنیا به اشتراک می گذارد، نیز می باشد. با درنگ کردن در هر نقطه و انتخابی دقیق برای شباهتشان با سیاره ی قرمز(مریخ)، من موقعیت های توریستی را به صورت کلیشه ای ، تقلید کردم. این جالب است که به چه طریقی در برابر دوربین رفتار می کنیم، و چگونه خودمان را در مناظر قاب می گیریم ، چگونه این مناظر حضور ما را تایید می کند و اینکه چگونه عکس گرفتن ما غرور برگرفته از اشتیاق بی پایان مان را به خودشناسی نشان می دهد.

تا چند سال پیش، هدف فقط گرفتن تصاویر منظره بود. و ما نمیتوانستیم قبل از بازگشت به خانه، آنها را به اشتراک بگذاریم. امروزه ما خودمان را در تصاویر قاب می گیریم و چهره ی ما در هر جایی هست. ما هر چیزی را به سرعت به اشتراک می گذاریم؛ این کار امروزه یک امر عادی بنظر می رسد. ارتباطات ما در این دنیا  دائمی ست و تجربه ها متفاوت شده اند. با داشتن اینترنت، دسترسی در همه جا امکان پذیر است و هیچ چیز “خیلی دور” دیگر وجود ندارد. پس ما از خودمان می پرسیم، آیا برای کشف مکان های جدید، تغییر حس و حال و فرهنگ های جدید سفر می کنیم، یا اینکه فقط سفر می کنیم که عکسی از خودمان داشته باشیم و حضور خودمان را اثبات کنیم؟

عکاس  :

Julien Mauve

ترجمه :

علی اصغر نصوری

منبع : https://www.lensculture.com

آدرس وب سایت عکاس : http://www.julienmauve.com/