چگونه درجات رنگی عکس شما می تواند احساسات مخاطب تان را هدایت کند؟

غالبا عکاسان تئوری رنگ را میدانند و به دنبال رنگ های مکمل در عکس هایشان در جهت یکی کردن عناصر در عکس  هستند. ما می دانیم که هارمونی رنگ سبز، قرمز، نارنجی و آبی در ترکیب بندی هایمان چه تاثیراتی دارند. پس چرا خیلی از ماها فقط به یک رنگ از محتویات یک عکس و نه کل رنگ ها تمرکز می کنیم؟

نگاهی به درجات رنگ بیندازید و ببینید که احساسات شما چگونه با رنگ ها تغییر میکند. چرا این همه فیلترهای رنگی در ابزارهای ویرایش عکس وجود دارد.

کلید واژه ی ” درجات رنگ” عموما با فیلمسازی در ارتباط است و در فیلم ها شاید دیده باشید که چگونه رنگ ها و تم رنگی یک فیلم ژانر و سبک یک فیلم را تغییر می دهند. همان اصول برای عکاسی هم صدق میکند و دلیلی وجود ندارد که شما از این تکنیک ها برای پردازش پست پروداکشن عکسهایتان به کار نگیرید.

ژانر فیلم ها به وسیله ی رنگشان مشخص می شوند : رنگ های با اشباع کم ( رنگ پریدگی) برای فیلم های تاریخی یا زندگینامه ی پیامبران یا داستان های کتاب های مقدس، تن های سرد برای فیلم های ترسناک، سبز فلورسنت برای فیلم های علمی تخیلی و رنگ های قرمز اشباع شده برای کمدی ها، اینها مثال هایی از استفاده ی رنگ ها در ژانرهای  فیلم سازی ست.

عمومی ترین رنگ که در هالیوود امروزه استفاده می شود رنگ های آبی و نارنجی هستند: استفاده برای فیلم های حماسی، درام و بیوگرافی. یکی از دلایل استفاده از این رنگ ها به جهت ترکیب پس زمینه های نارنجی و آبی ست که باعث می شود بازیگران از پس زمینه جدا شوند.به هر دلیلی، تاثیر این رنگ ها می تواند به عمومی شدن آشکار این پروسه کمک کزده است.

برای نمایش تاثیر طرز برخورد رنگ ها به مخاطب، تن های مختلف را در یک ویدئو کلیپ آزمایش شده است.

نگاهی به ویدئوی زیر بیندازید و  تاثیرات رنگ را در این ویدئو ببینید.

بدیهی ست که درک یک رنگ خاص  بستگی به پس زمینه ی فرهنگی هر فرد دارد و می تواند فاکتورهای متفاوتی داشته باشد. با وجود این تفاوت ها، اکثر رنگ ها،  تفسیری یگانه برای همه ی آدم های دنیا دارد.

رابرت پلاچیک، پروفسور دانشگاه فلوریدا، چرخه ی رنگی از احساسات را ترسیم کرده است. این چرخه احساسات برای تصویرسازی و درک رنگ ها به ما کمک شایانی میکند و ابزاری مفید برای این کار به نظر می رسد.در تصویر زیر این چرخه ی رنگ را به فارسی ترجمه کرده ایم و تاثیرات هر رنگ را می توانید ببینید.

منبع : petapixel